Tři scénáře proti úzkosti

Jak to funguje?

V úzkosti máš zúžené vidění a dokážeš vnímat jen své obavy a strachy. Ty jsou často iracionální, ale na jejich děsivosti to neubírá. Tohle cvičení ti pomůže své myšlení rozšířit a to tak, že se nejdřív podíváš na druhý extrém – ideální scénář. Ten bude podobně iracionální jako ten katastrofický. Pomůže ti ale rozšířit prostor tvého uvažování a dovolí ti zamyslet se nad tím, co je v pomyslném středu a co se nejpravděpodobněji stane. Vyhnání katastrofického scénáře do extrému ti taky ukáže, jak nepravděpodobný tento scénář je.

Instrukce

  1. Pomysli na to, z čeho máš obavy a strach.
  2. Vezmi si tužku a papír.
  3. Napiš si nejhorší možný scénář, který by se mohl stát. Vyžeň ho do extrému.
  4. Napiš si ideální scénář, jak nejlépe by to mohlo dopadnout.
  5. Napiš si nejpravděpodobnější scénář toho, co se zřejmě stane. Uvědom si, jak se nyní cítíš.

Příklad

  1. Na zkoušce si vytáhnu otázky, které neumím. Plácnu nějakou blbost a ztrapním se před vyučujícím, dostanu záchvat pláče a uteču z místnosti. Nenasbírám dost kreditů a vyhodí mě ze školy. Budu pracovat v Mekáči a bydlet do smrti u rodičů.  
  2. Vytáhnu si otázky, o kterých vím všechno. Oslním vyučujícího svými znalostmi a odejdu s áčkem. Ostatní zkoušky zvládnu stejně dobře a zkouškové skončím brzy a budu mít dlouhé prázdniny.
  3. Vytáhnu si otázky, které relativně umím. Podám průměrný nebo dostačující výkon, možná zrudnu, když nebudu vědět odpovědět na všechno. Dostanu déčko nebo to těsně nedám a půjdu na opravný pokus jako někteří spolužáci.

Vyzkoušej metodu, když cítíš úzkost ze zkoušky během učení.